Teraz jest 19 mar 2024, o 11:39

Niemiecki obóz jeniecki dla zestrzelonych lotników

Tu organizujemy oraz relacjonujemy spotkania użytkowników oraz nasze wypady na dwóch kółkach i nie tylko
Avatar użytkownika
 
Posty: 841
Dołączył(a): 26 lut 2016, o 11:53
Galeria: Przesłane zdjęcia

Niemiecki obóz jeniecki dla zestrzelonych lotników

Post przez Henryk Kwinto » 20 sie 2017, o 17:14

Dzisiaj pogoda w kratkę, ale wybrałem się na krótką przejażdżkę po okolicy. Odwiedziłem były obóz jeniecki dla zestrzelonych lotników alianckich (Stalag Luft IV Gross Tychow). Został on założony w kwietniu 1944. Jeńcy byli dowożeni do stacji Podborsko i pieszo przez las pokonywali drogę ok. 3km. W związku ze zbliżającym się frontem wschodnim w styczniu zarządzono ewakuację ludności cywilnej i jeńców. Wg. Wikipedii 28 stycznia wywieziono chorych lotników do północnych Niemiec. Wymarsz z obozu nastąpił w dniach 6-8 luty 1945 roku. Pieszo ruszyli przez Białogard, Świnoujście aż pod Hamburg. Trasę 960km pokonali w grupach marszowych przez czas od 51 do 87 dni. Według różnych źródeł w tym miejscu przebywało 10000 jeńców, głównie Amerykanów, Brytyjczyków, Rosjan oraz Polaków. Według źródeł brytyjskich więźniowie nie byli zmuszani do pracy, wyżywienie było kiepskie, ale ze względu na paczki z czerwonego krzyża, większość więźniów była zdrowa. Piekło zaczęło się podczas marszu. Marsz miał trwać 3 dni i więźniowie nieśli bagaże. W związku z tym, podczas marszu zaczęli pozbywać się ładunku, który utrudniał marsz (a była to zima - śnieg powyżej kolan i ujemne temperatury). Podczas marszu spali w stodołach. Niektórzy żywili się karmą świń, żeby przetrwać. Dostarczone posiłki liczyły ok 770 kalorii dziennie, a dodatek z Czerwonego Krzyża mógł to podwyższyć o 500-600 kalorii. Panowała czerwonka z powodu picia brudnej wody, zapalenia płuc itp. Jak dotarli do obozu w Niemczech okazało się że bardzo chcieli wejść na teren obozu (zapach jedzenia), natomiast jeńcy z obozu chcieli w drugą stronę. Podczas marszu zginęło ok 1300 jeńców. Szczegóły:
http://www.b24.net/powMarch.htm

Aktualnie w miejscu obozu jest tylko pomnik, wszystko porósł niemłody już las. Współrzędne pomnika: 53.942018, 16.177157, który odsłonięto w 1992 roku.
Obrazek
Obrazek
Za pomnikami są trzy mocowania masztów oraz ruiny bunkra
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jeden z pomników. Z boku wykuto rozkład obozu, który był podzielony na 4 strefy A,B,C,D.
Obrazek
Obrazek
Brat rozmawiał kiedyś z gościem, który oprowadza po tym terenie i narzekał na szukających skarbów z wykrywaczami.
Obrazek
Tak teraz wygląda teren obozu
Obrazek
Niedaleko obozu jest miejsce, gdzie w czasach zimnej wojny składowana była broń atomowa. Można zwiedzać - jest tam zrobione muzeum.
Obrazek

W zeszłym tygodniu odwiedziłem fajne miejsce - pałac von Kleistów z kaplicą - niestety upadająca ruina, ale to napiszę w wolnej chwili i powrzucam zdjęcia.

Avatar użytkownika
 
Posty: 9465
Dołączył(a): 26 lis 2015, o 19:50
Lokalizacja: Hrubieszów
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Niemiecki obóz jeniecki dla zestrzelonych lotników

Post przez szopen » 20 sie 2017, o 21:47

Zaraz zaraz Sebastianie... weź mi to wytłumacz... wolna, wyzwolona, demokratyczna polska, wyrwana z zaborów i jak to??? taki schron?? jakiej on produkcji??? a w środku były trzymane bomby - jakiej one były produkcji??? Czy nie powinniśmy tych zabytków zdekomunizować zdezubekizować tudzież odniemczyć i odeuropejczyć???

:d

Swoją drogą fajne monumenty... ty w lotniczych tematach..

Avatar użytkownika
 
Posty: 841
Dołączył(a): 26 lut 2016, o 11:53
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Niemiecki obóz jeniecki dla zestrzelonych lotników

Post przez Henryk Kwinto » 20 sie 2017, o 22:31

No właśnie w Podborsku trzymana była broń atomowa. W kompleksie zlokalizowane były od końca lat 60. XX wieku składy radzieckiej broni nuklearnej przeznaczonej do przekazania i użycia w wypadku wojny przez LWP – jedne z trzech tego typu na terenie Polski był to skład specjalny 3001. Na pomysł rozlokowania broni atomowej w Polsce, Rosjanie wpadli po nieudanych manewrach w 65'. Chodzilo o to, żeby rozlokować broń w jak najbardziej wysuniętych na zachód terenach (minimalizacja czasu na atak na NATO). Zaczęto przygotowywać kompleks budynków w lesie (jest tam teraz filia aresztu śledczego Koszalina - Dobrowo). Ciekawostką jest to, że zaprojektowali magazyny Rosjanie a my pokryliśmy koszty wybudowania. Praktycznie nikt o tym nie widział. Brama od bunkra podwójna waży 5 ton. Oczywiście Polscy żołnierze nie mieli tam wstępu. Budujący byli informowaniu o budowie dla wojsk łączności. Po wybudowaniu przejęli teren Rosjanie. Drugi z obiektów był k. Wałcza. Tu jest więcej szczegółów.
http://zimnawojna.info/podborsko/16-pod ... yn-smierci
Muszę się wybrać w którąś z niedziel na zwiedzanie - teraz jest to muzeum.
Składów pilnowały jednostki Specnaz (83 Samodzielna Gwardyjska Brygada Desantowo-Szturmowa Białogard-Ussuryjsk). Patrolowali okoliczne lasy, odstraszali potencjalnych grzybiarzy itp. Wojna dezinformacyjna wśród okolicznej ludności podczas przewożenia ładunków. Aktualnie jednostka stacjonuje na Dalekim Wschodzie a żołnierze po dziś dzień noszą herb Białogardu na emblematach. A zadaniem tej jednostki był atak na urządzenia rakietowe NATO na wyspie Bornholm.

Avatar użytkownika
 
Posty: 9465
Dołączył(a): 26 lis 2015, o 19:50
Lokalizacja: Hrubieszów
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Niemiecki obóz jeniecki dla zestrzelonych lotników

Post przez szopen » 20 sie 2017, o 23:07

czasy się zmieniają ale jak do polityki dorwie się banda porypów to skutki są zawsze takie same... i po co im były te bunkry.. wszystko to jest gówno warte..

Avatar użytkownika
 
Posty: 841
Dołączył(a): 26 lut 2016, o 11:53
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Niemiecki obóz jeniecki dla zestrzelonych lotników

Post przez Henryk Kwinto » 20 sie 2017, o 23:20

W zeszłą niedzielę wybrałem się na przejażdżkę po okolicznych wioskach. Przejeżdżając przez m. Dobrowo uwagę moją przykuł neogotycki pałac. Został on wybudowany ok 1900 roku przez ród von Kleistów na starych XVI wiecznych fundamentach.
Obrazek
Nad balkonem widać jeszcze herb von Kleistów:
Obrazek
Obrazek
Obok pałacu została wybudowana kaplica grobowa von Kleistów, aktualnie użytkowana jako kościół pw. Jana Kantego.
Obrazek
Obrazek
Pałac do 1945 r należał do starego rodu von Kleistów, którzy na Pomorzu trwali przez 700 lat, majątek był dziedziczony z ojca na syna. Trochę historii o rodzie von Kleist:
https://www.forum.eksploracja.pl/viewto ... 21&t=33007
Po wojnie w latach 60 w pałacu były biura PGR i sale do zabaw wiejskich. Według niepotwierdzonych informacji z pałacu do kaplicy grobowej był tunel, gdzie były zabalsamowane zwłoki dzieci i dorosłych von Kleistów. W podziemiach pałacu znajduje się jakiś gaz, tak więc bez odpowiedniego sprzętu wejście jest niewskazane.
Przez pewien czas w pałacu funkcjonowała szkoła.
Pałac posiada trzy kondygnacje, piwnicę i strych. Od strony południowej znajduje się sześciokątna wieżyczka trójkondygnacyjna oraz czworokątna wieża pięciokondygnacyjna. Lokalisi twierdzą, że parę lat temu w krzakach znaleźli kulę z tej wieży i były w niej jakieś fanty, ale kto wie ile w tym prawdy.
Pałac wykupił prywatny właściciel s.p Michel O, miał plan na wybudowanie hotelu, pubu, zrobienie sali tanecznej i w przyszłości stadniny koni. Niestety popadł w alkoholizm i zmarł. Gmina Tychowo nie chciała przejąć pałacu ze względu na zadłużenie (coś ok. 1 milion w 2012), był wystawiony na sprzedaż coś ok. 250 tys zł.). Oczywiście lokalsi rozkradli co się dało, drewniane podłogi, instalacje – budynek niszczeje, a szkoda.

Minusem są 100m dalej chlewnie, więc jakby ktoś chciał zainwestować, wyremontować to i tak nie wytrzyma ze względu na zapachy.
W miejscowości Dobrowo jest również młyn (funkcjonujący do lat 70’) oraz stary cmentarz
Obrazek
Obrazek
A tu link do bloga mojego kolegi, który interesuje się tematyką historyczną – trochę więcej zdjęć.
https://pawelbullo.blogspot.com/2011/04 ... 9598864755
Warto w wolnej chwili przejrzeć ten blog – jak ktoś lubi historię
Ja niestety pykam komórką – trzeba będzie pomyśleć o czymś poręcznym .


Powrót do Spotkania, zloty oraz przejażdżki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości