Teraz jest 28 mar 2024, o 15:33

Jakie klucze dynamometryczne?

Wszystko pobieżnie o Honda CX500, motoryzacji, sprawach bieżących, narzędzia warsztatowe, zmiany w przepisach drogowych/ubezpieczenia itp.
 
Galeria: Przesłane zdjęcia

Jakie klucze dynamometryczne?

Post przez Carlo » 7 sie 2017, o 15:03

Posiadam przetwornik o zakresie 10-200Nm, lecz okazuje się dość problematyczny w użyciu (zwłaszcza przy małych momentach).
Jaki klucz, według waszej opinii/praktyki będzie bardziej przydatny 2-25Nm czy 5-50Nm?
Mam też na oku tańsze klucze z zakresami 5-25Nm i 10-50Nm.
Jaki zakres momentów jest potrzebny do obsługi hondy CX/GL?

Avatar użytkownika
 
Posty: 815
Dołączył(a): 13 gru 2015, o 14:09
Lokalizacja: Prawie Krosno
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Jakie klucze dynamometryczne?

Post przez Piterrrrr » 7 sie 2017, o 20:09

Przerabiałem to jak składałem swój silnik. Potrzebny był właśnie klucz o małym zakresie bo sa duzo dokładniejsze w tym zakresie. Dużo pisałem o tym z Szopenem na PW. Ostatecznie pożyczyłem od mechanika taki "lepsiejszy" z atestem. Nie ma co się babrać w te chińczyki. Tylko dobra firma 5-25 albo 5-30.

Avatar użytkownika
 
Posty: 9467
Dołączył(a): 26 lis 2015, o 19:50
Lokalizacja: Hrubieszów
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Jakie klucze dynamometryczne?

Post przez szopen » 7 sie 2017, o 20:38

Pracowałem kluczem jonneswaya 5-45 bodajże, a może był i to 5-50, pracowało się dobrze, jaka dokładność vs 5-30 tego nie wiem, gdyby było dokładnie to nie widze przeszkód, może nawet i lepiej.

Ja mam jonneswaya 5-30, nie jest tani, ale nie kosztuje tyle co facom i daje radę nigdy mnie nie oszukał ani nie przekręcił...

Zakres w motocyklu to od 5 do 100NM włącznie... (silnik, kontra główki ramy), ośki kół chyba nawet do 130Nm, ale nie dam głowy...

Jonnesway to też chińczyk, ale jestem zadowolony z tych kluczy, sprawdzałem je na radzieckim testerze zegarowym, walą ile trzeba...

 
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Jakie klucze dynamometryczne?

Post przez Carlo » 8 sie 2017, o 14:00

Dzięki za podpowiedzi.
Wezmę klucz 2-25Nm (do roweru też się nada)
https://www.amazon.de/PROMAT-821699-Drehmomentschl%C3%BCssel-L-285mm-ISO6789/dp/B0009QX2YQ
Produkuje go Rahsol z grupy Gedore, jest to starsza wersja klucza 4549-02.
Bebechy są te same - tak twierdzi nasz serwisant, który naprawia i kalibruje klucze.
Razem z przetwornikiem o zakresie 10-200Nm, mimo pewnych mankamentów będzie git.

Niezła cena, szkoda że to produkcyjny (bez skali) i z dziwacznym systemem montażu końcówek.
http://allegro.pl/klucz-dynamometryczny-sturtevant-richmont-0-6-17nm-i6728994100.html

PS
Jak ktoś chce to mogę pomóc w zakupie klucza bądź kalibracji.
Ewentualne pytania na pw proszę.

Avatar użytkownika
 
Posty: 9467
Dołączył(a): 26 lis 2015, o 19:50
Lokalizacja: Hrubieszów
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Jakie klucze dynamometryczne?

Post przez szopen » 8 sie 2017, o 14:52

2-25 bym nie brał za ch..... ni w dupe ni w oko, byle jaka m8 wymaga 28NM, gdzie czasem czuć że trzeba dać np 30NM.....

a co zrobisz z takimi korbowodami.... 35NM, to na moim joneswayu mam jeszcze obrót do przodu to na pewno wyciągam, 38...

 
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Jakie klucze dynamometryczne?

Post przez Carlo » 9 sie 2017, o 03:45

Poniekąd racja.
Tyle że mam E.506-200S.
http://catalogue.facom.com/pl/categorie/motoryzacja/silnik/dokrecanie-katowe/cyfrowe-narzedzia-kontrolne/produit/e-506-adaptor-do-dokrecania-katowego/e-506-200s-6
Mimo pewnych mankamentów razem z kluczykiem 2-25Nm powinien obsłużyć całkiem niezły zakres.
Dzisiaj bawiłem się chwilę tym adaptorem, całkiem fajnie działa. Myślę że da radę. Jest niestety dość duży, ale raczej nie będzie to przeszkadzało.
PS
Przemyślę jeszcze, czy aby wedle sugestii nie wziąć 5-50Nm, i do czego tak naprawdę może być potrzebny moment 2 do 5Nm.
Dzięki za poradę.
Tak jak piszecie, chinol zależnie od prowincji działa lepiej lub gorzej. Ze trzy miesiące temu sprawdzałem sąsiadowi klucze na ławie dynamometrycznej. O dziwo Yato całkiem przyzwoicie wskazywał nawet z mniejszym błędem niż ciut droższa konkurencja. Sprawdziliśmy jeden egzemplaż - test mało miarodajny, ale w tym konkretnym przypadku wypadł powyżej oczekiwań. Vorel natomiast wylądował w koszu - deklarowana odchyłka coś chyba 4%, a zmierzony max błąd około 60% !!!

 
Posty: 2380
Dołączył(a): 7 kwi 2016, o 16:28
Lokalizacja: Pod Krakowem
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Jakie klucze dynamometryczne?

Post przez jerry » 9 sie 2017, o 08:32

ja mam 3 klucze, chinole. przed uzyciem staram sie je "kalibrować" wagą do ryb. mniej więcej się zgadza.

 
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Jakie klucze dynamometryczne?

Post przez Carlo » 9 sie 2017, o 13:05

Niezły pomysł.
Można też dobrać odpowiedniej długości ramię i dokręcać wagą jeśli jest miejsce.
W wielu przypadkach lepiej dokręcić z ciut wyższym momentem niż z za małym, aby tylko nie przegiąć bo coś strzeli.
Każdy klucz jaki by nie był warto czasem sprawdzić (nawet w ten sposób, choć są metody dokładniejsze).
PS
Chinol chinolowi nie równy.


Powrót do Forum Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości