Teraz jest 28 mar 2024, o 15:34

Rejestracja na Unikat czy Zabytek? Co polecacie?

Wszystko pobieżnie o Honda CX500, motoryzacji, sprawach bieżących, narzędzia warsztatowe, zmiany w przepisach drogowych/ubezpieczenia itp.
 
Posty: 2380
Dołączył(a): 7 kwi 2016, o 16:28
Lokalizacja: Pod Krakowem
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Rejestracja na Unikat czy Zabytek? Co polecacie?

Post przez jerry » 26 sie 2021, o 15:55

Zależy do jakiej ustawy spojrzysz.
Zajrzyj do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczeń komunikacyjnych.

Tam w art. 23 masz zapis że wszystkie pojazdy zarejestrowane muszą mieć ciągłość OC poza pojazdami historycznymi.

W art 2 masz definicje co to jest pojazd historyczny i są to:
Pojazd zabytkowy
Pojazd ponad 40 lat
Pojazd 25 lat uznany przez rzeczoznawce za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Ja mam ten ostatni przypadek. Bardzo wygodny jak nie jezdzisz.

 
Posty: 2380
Dołączył(a): 7 kwi 2016, o 16:28
Lokalizacja: Pod Krakowem
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Rejestracja na Unikat czy Zabytek? Co polecacie?

Post przez jerry » 26 sie 2021, o 16:30

Właściwie wynika z tego, że znakomita większość CXów nawet nie potrzebuje żadnej opinii i jak ktoś ma honde sprzed 1980-go może po prostu iść do ubezpieczyciela z dowodem rejestracyjnym....
Ja dopiero za rok ale czy mi sie bedzie opłacało jak ostatnio za rok 44zł zapłaciłem....

Avatar użytkownika
 
Posty: 9467
Dołączył(a): 26 lis 2015, o 19:50
Lokalizacja: Hrubieszów
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Rejestracja na Unikat czy Zabytek? Co polecacie?

Post przez szopen » 26 sie 2021, o 17:28

wychodzi zzi ze każdy mówi o tym samym tylko inaczej to nazywam

 
Posty: 2380
Dołączył(a): 7 kwi 2016, o 16:28
Lokalizacja: Pod Krakowem
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Rejestracja na Unikat czy Zabytek? Co polecacie?

Post przez jerry » 26 sie 2021, o 17:59

No ja się trzymam nomenklatury z ustawy :)
Ale opcja historyczności dla właściciela rozebranego 40 letniego cx-a może się przydać. Może sobie za darmo leżeć w pudełkach przez nieograniczony czas. W sumie można sobie nawet stado cx-ów tak trzymać ... :)

 
Posty: 304
Dołączył(a): 7 kwi 2016, o 17:02
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Rejestracja na Unikat czy Zabytek? Co polecacie?

Post przez bromba111 » 28 sie 2021, o 20:55

Pojazd z mocy ustawy (nie żadnej opini rzeczoznawcy) staje się pojazdem historycznym po 40 latach, lub gdy ma 25 lat i uzyska opinię pojazdu unikatowego od rzeczoznawcy.
Oczywiście nasi ubezpieczyciele nie uznają tej pierwszej opcji i nie ubezpieczą pojazdu na miesiąc tak jak zabytku( zgodnie z ustawą powinni).
Ale i tak się nie opłaca bo ubezpieczenie dwa razy po miesiącu i tak jest droższe niż za cały rok.

Avatar użytkownika
 
Posty: 9467
Dołączył(a): 26 lis 2015, o 19:50
Lokalizacja: Hrubieszów
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Rejestracja na Unikat czy Zabytek? Co polecacie?

Post przez szopen » 28 sie 2021, o 21:00

jak nie uznają to piszesz pismo, odpowiedź i wiesz gdzie z tym idziesz... a koszty to muszę się właśnie zorientować, czy w ogóle opłaca się starać o tą opinie.

Zresztą przypadek ostatni, terenowiec przegapił oc za xt i kara 920 zł... no chyba że okaże właśnie opinie o tej unikatowości historyczności... bo tylko na tej podstawie może nie płacić i chyba nawet nie informować że nie kontynuuje. Gdyby miał taką opinie to by nie zabulił..

 
Posty: 2380
Dołączył(a): 7 kwi 2016, o 16:28
Lokalizacja: Pod Krakowem
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Rejestracja na Unikat czy Zabytek? Co polecacie?

Post przez jerry » 28 sie 2021, o 21:55

Jak chcesz jeździć to się słabo opłaca.
Jak chcesz po prostu trzymać auto to inwestycja w rzeczoznawce zwraca sie w miare szybko. Mi w ciągu roku

Avatar użytkownika
 
Posty: 9467
Dołączył(a): 26 lis 2015, o 19:50
Lokalizacja: Hrubieszów
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Rejestracja na Unikat czy Zabytek? Co polecacie?

Post przez szopen » 28 sie 2021, o 21:58

jeździć autem trzeba, ja nie jeżdże bo nie mam kurwa kiedy... trzymanie nie popłaca, trzeba też jeździć... ale w zimie i tak golfem nie jeżdże bo nie ma jak, więc myśle o miesiącach co najmniej kwiecien październik, znowuż jak w listopadzie ładna pogoda to czemu nie. Czasami ludzie co jeżdżą więcej to są uwiązani jakimiś zlotami czy innymi, mnie to nie dotyczy. Powiem tak, gdybym miał tą opinie prez ostatnie 10 lat, to byłbym 3000 zł do przodu.

Avatar użytkownika
 
Posty: 107
Dołączył(a): 25 maja 2020, o 23:49
Lokalizacja: Łańcut
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Rejestracja na Unikat czy Zabytek? Co polecacie?

Post przez Bartosz_T » 29 sie 2021, o 11:43

szopen napisał(a):Zresztą przypadek ostatni, terenowiec przegapił oc za xt i kara 920 zł... no chyba że okaże właśnie opinie o tej unikatowości historyczności... bo tylko na tej podstawie może nie płacić i chyba nawet nie informować że nie kontynuuje. Gdyby miał taką opinie to by nie zabulił..


To jak to w końcu jest z tymi ubezpieczeniami? Nie było czegoś takiego, że jeżeli nie złoży się wypowiedzenia umowy, to następuje automatyczne wznowienie umowy i trzeba tylko uregulować należność? Ja kilka dni temu kontaktowałem się z PZU i aby automatycznie mi go nie ubezpieczyli (pojazd zabytkowy) musiałem pisać wniosek na podstawie art. 28. Swoją drogą w tym PZU pracuje wiele niekompetentynych osób - w mojej sprawie, pierwszy konsultant twierdził,że wystarczy napisać maila, drugi, że nie ma możliwości nawet w przypadku pojazdy zabytkowego, aby nie był ubezpieczony, dopiero trzeci wspomniał o konieczności wypełnienia przytoczonego wniosku...

PS. Swoją drogą, ciekawe czy coś zmieniło się w tej kwestii:
"scigacz.pl
Czasowe wyrejestrowanie i zwolnienie ze składki OC? Tak, ale nie dla motocykli
Do Sejmu trafił projekt zmiany przepisów, która umożliwi czasowe wyrejestrowanie pojazdu na okres od 3 do 12 miesięcy i zawieszenie opłat za ubezpieczenie OC. Dotyczy to jednak tylko trafiających do naprawy samochodów, motocykli w projekcie nie ujęto."

 
Posty: 304
Dołączył(a): 7 kwi 2016, o 17:02
Galeria: Przesłane zdjęcia

Re: Rejestracja na Unikat czy Zabytek? Co polecacie?

Post przez bromba111 » 29 sie 2021, o 11:54

Nie wiem jaka jest opłacalność w przypadku samochodu, ale jak kiedyś sprawdzałem stawki za motocykl to składka jednomiesięczna kosztowała ponad połowę składki rocznej.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości